Koloběžky rozdělujeme do 3 skupin:

1. Elektrické koloběžky pro všeobecné použití

Naší nabídku tvoří především koloběžky, které jsou určené na všeobecného využití. Nazýváme je také "pro dospělé".

Taková koloběžka zvládne hravě jízdu ve městě a dobře si vede i mimo město či v lehčím terénu. V této skupině nabízíme širokou škálu modelů od 900W do 3500W.

Nejprodávanější jsou 3 nosné modely nabídky a sice XE1000 - XE1200 - Cruiser 1900. V současné chvíli je nejoblíbenější Cruiser 1900 s bezkartáčovým motorem. Následuje ho koloběžka XE1200, která vypadá identicky, má ovšem kartáčový motor a nižší výkon. Poslední z této trojice je 36V model XE1000. Tento je cenově nejpříznivější avšak při zatížení nad cca. 80 kg koloběžka hůře zvládá kopcovitý terén. Všechny 3 modely lze zakoupit jak s olověnou baterií tak s baterií typu LiFePo4 (či Li-Ion). Tato trojice je nově doplněná o XE900 - model, který splňuje podmínky vyhlášky MDČR o provozu na komunikacích (jede 25 a výkon do 1000W).

Popularita roste i u 60V modelu Cruiser 2000 Gold. Je osazen bezkartáčovým motorem o výkonu 2000W. Má hezký dřevěný stupák a líbivé "zlaté" doplňky.

Mezi novinky patří řada Monster, která jako jediná zvládá i lehčí terén. Při výrobě Monsterů se dbá na masivní provedení a je zde použito nemálo dílů z motocyklů. Cílem této koloběžky je povozit i těžké osoby v jakémkoliv terénu. Nově nabízíme i ve verzi s baterií LiFePo4 a Li-Ion. Modely Monster nabízíme ve dvou variantách: 2000W a 3500W.

Pro příznivce motorů v zadním kole nabízíme Cruiser 1200 Plus. Má bezkartáčový 48V motor dosahující ve špičce výkonu cca. 1200W. Nesporná výhoda je absence péče o řetězovou sadu. Nově umíme nabídnout i ve verzi SPZ.

Při vývoji a následné výrobě našich koloběžek klademe důraz na masivní provedení, veliké nafukovací pneumatiky, silné motory a jednotky podpořené velkokapacitními bateriemi. Naše značka si zakládá na striktním výběru použitých dílů a dodržování předepsaných výrobních procesů dle platné licence.

2. Elektrokoloběžky do města (pro rovný povrch)

V poslední době stoupá obliba tzv. Last Mile elektrokoloběžek. Jedná se o rozměrově menší a lehčí modely oproti koloběžkám ze skupiny "dospěláckých". Tyto modely jsou vyráběné z hliníku a jsou zde použity výhradně Li-Ion baterie. Upozorňujeme, že se na trhu objevují velmi levné a bohužel i nekvalitní elektrokoloběžky. Kvalita je často tak chabá, že výrobek často nepřežije ani záruční lhůtu. Špatné to bývá i se sevisní podporou a náhradními díly.

Zde bychom vyzdvihli model X500. Váží necelých 13 kg a přitom má 36V 9 Ah Li-Ion baterii, kdy konkurenti dosahují rozmezí 4,0 Ah - 7,8 Ah (a mnohdy pouze 24V). Dalším trumfem je silný 36V motor se špičkovým výkonem 500W! Novinka ujede na Eco režim přes 30 km. Maximální rychlost je zde vyhláškou daných 25 km/h. Tato koloběžka může legálně do provozu jako byste jezdili na jízdním kole.

Další novinkou je Smart 1000 Plus. Jak napovídá název výkon je 1000W a motor je uložen v zadním kole. Je zde použita silná 48V Li-Ion baterie LG s kapacitou 864Wh. Maximální rychlost 45 km/h. Díky své propracované stabilní konstrukci a silnému motoru povozí i 100 kg jedince jak po rovinkách tak i do mírnějších kopečků.

Dalšími městskými modely naší nabídky jsou Scout Mini Lithium a Scout 700 Dual. Obě koloběžky dodáváme rovnou se sedátkem a předním blatníkem. Sedlo je u městských modelů spíše rarita. Scout 700 Dual je navíc vyjímečný tím, že lze jezdit buď na jeden nebo dva motory.

3. Chopper - Harley elektrokoloběžky

Stejně jako roste obliba Last Mile modelů, tak u nás roste zájem o velké "Chopper" koloběžky. Na trhu najdete několik designových řad. V naší nabídce záměrně chybí Chopper koloběžky I. a II. generace. Obě generace jsou totiž v rozporu s patentem německé firmy Scrooser a navíc je kvalita těchto kopií na žalostné úrovni. Proto jsme se vydali vlastní cestou a po více jak 2 letém vývoji jsme v květnu roku 2018 představili zcela novou řadu FUTURA a pro rok 2020 přicházíme s významnými inovacemi a to i pro řadu Futura Classic, která vznikla teprve vloni.

Milovníkům výkonu a rychlosti doporučujeme modely Futura 3000 Plus a nebo Classic 3500 Plus. Oba modely disponují vysokým výkonem, který dovoluje vyjet jakýkoliv kopec a koloběžka opravdu hezky zrychluje. Kdo cílí více na dojezd nežli na výkon může zvolit např. model Futura 2000 Plus, který není až o tolik slabší, ale dá se s ním díky menšímu výkonu dojet dále. Pro letošní rok zařazujeme modely s označením SL mající výkon 1000W a max.rychlost 25 km/h. Zároveň v naší nabídce naleznete modely SPZ - jedná se prakticky o moped se značkou (vše jako u motocyklů).

Naše firma se distancuje od nekvalitních low-end Chopper koloběžek! Nabízíme pouze originální koloběžky Futura a Classic! Naše značka si zakládá na striktním výběru použitých dílů a dodržování předepsaných výrobních procesů dle platné licence.

Výkon motoru a využitelnost v reálu

  • 100 - 200W     – vhodné jen pro děti, nezvládne povozit dospělé osoby (max. do 40 kg)
  • 250 - 350W     – vhodné pro uživatele do cca. 65 kg (v kopci nemá potřebný výkon)
  • 500W             – vhodné pro uživatele do cca. 80-90 kg (těžší osoby povozí dobře po rovinkách, v kopcích bude chybět výkon)
  • 700 - 1200W   – vhodné pro osoby do cca. 100 kg s využitím především v rovinatém terénu
  • 1900 - 2000W – silné koloběžky, které dokáží vyjet kdejaký kopec
  • 2500 - 3500W – TOP modely pro opravdové znalce. Výkon umožňující v kopci i zrychlovat!

Dojezd

Dojezd patří k hlavním bodům při výběru nové koloběžky. Upozorňujeme na časté nadhodnocování dojezdu některými subjekty. Rozdíly mezi našimi reálnými údaji a konkurenčními bývají rozdílné až o 30-50%! Známe případy, kdy prodejce uvádí dojezd okolo 100-120 km, ale s předpokladem, že uživatel pojede výhradně rychlostí okolo 5 km/h (rychlost chůze).

Níže naleznete hlavní body ovlivňující dojezd z hlediska údržby stroje:

Tlak v pneumatikách – toto velká většina zákazníků podceňuje a pneumatiky pravidelně nekontrolují a nedofukují. Výrobcem předepsaná hodnota je okolo 2,0 - 3,0 BAR (dle modelu). Pokud výrazně klesne tlak především v zadní pneumatice, odrazí se to především na značně sníženém dojezdu!
Údržba řetězu – nesprávně napnutý řetěz a/nebo nedostatečně namazaný přispívá ke snížení dojezdu
Přetížení stroje – při přetížení koloběžky (ať už vlastní váhou či jízdou ve dvou) dochází k rychlému úbytku kapacity baterie
Profil trasy – každé stoupání přispívá k většímu úbytku kapacity nežli jízda v rovinatém prostředí
Styl jízdy – naprostá většina našich modelů nabízí možnost jízdy na několik režimů. Doporučujeme využívat ECO režimy, které prodlouží dojezd až o 50%.
Teplota baterie – kdo chce koloběžku využívat i v zimě, musí počítat se snížením dojezdu. Baterie fungují nejlépe při teplotách mezi 12°C - 25°C!

Velikost pneumatik

Pro začátek je nutné osvětlit, že všichni výrobci elektrických koloběžek udávají velikost pneumatik v palcích a udávají přitom celkový průměr pneumatiky. Tedy 10" pneumatika má průměr přibližně 25,5 cm (1" = 2,54 cm). Naše nabídka začíná na velikosti 8" (205mm) u městského modelu X500 až po největší pneumatiky u modelů Classic.

Upozorňujeme, že low endové městské koloběžky s mini kolečky (12,5 - 15 cm) jsou použitelné POUZE ve skladových halách nebo na letištích, kde je zcela rovný hladký povrch. Jakékoliv nástrahy vozovky ve formě děr apod. takovou koloběžku doslova zničí.

Baterie

Kapacita baterie je zásadním bodem, který určuje dojezd koloběžky. Na trhu nalezneme v současné době dva typy baterií. Nejvíce používanými jsou olověné baterie, které jsou limitovány max.možnou kapacitou 12Ah (resp.15Ah u značky CSB). Druhým typem jsou moderní lithiové baterie. Jsou sice dražší, avšak mají několikanásobně delší životnost a jsou i lehčí v porovnání s olověnými.

Olověné baterie – naše firma nabízí dva typy. Základem jsou baterie s kapacitou 12Ah. Jako nadstavba nabízíme baterie CSB mající kapacitu 15Ah. Olověné baterie mají oproti lithiovým nižší životnost (přibližně 150 - 250 cyklů, dá se říci 1 - 3 sezony) a mají přibližně 3x vyšší hmotnost. Nicméně i přes výše uvedená fakta díky nižší pořizovací ceně jsou stále tím nejžádanějším řešením u tzv. dospěláckých modelů.

Lithiové baterie - na trhu se objevují především v městských a Harley (Chopper) modelech kam by se olověné baterie ani nevešly. Kdo chce to nejlepší, měl by zvolit pro svou koloběžku baterie LiFePo4 (či Li-Ion). Při správné péči vydrží mnoho let a díky vyšší kapacitě i dále dojedete.

 

POKUD SI NEJSTE JISTI SPRÁVNÝM VÝBĚREM, prosíme zašlete nám email a upřesněte tyto informace:

1. Hmotnost uživatele
2. Záměr koupě (zda pro zábavu, na ryby atp.)
3. Potřebný dojezd na 1 nabití
4. Profil trasy, kterou má koloběžka zdolat
5. Povrch na kterém bude koloběžka jezdit

Provoz na komunikacích v ČR

Koloběžka s pomocným motorem (tj.koloběžka, která je dodatečně osazena motorem a je možné jí provozovat i bez použití motoru odstrkováním) může být použita na komunikacích pokud vyhovuje vyhlášce MDČR č. 341/2014 Sb, příloha 12 (zařazeno do skupiny jízdní kola, tzn. provoz bez ŘP, bez povinného ručení a RZ).

Aby směla koloběžka s pomocným motorem na komunikace, nesmí být její výkon vyšší jak 1kW (1000W) a její max. rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h.

Některé modely lze odborně upravit tak jak předepisuje vyhláška. Jedná se o tzv. úpravu "Street legal". Po provedení úpravy obdržíte od nás oficiální Osvědčení.

Úprava je možná u modelů XE1000, XE1200, Cruiser 1900, Futura 2000 / 3000 Plus, Classic 2500 / 3500 Plus, Monster 2000, Smart 1000...

Některé modely vyhovují vyhlášce bez nutnosti úpravy. Například X500, Scout Mini Lithium, Futura 1000 Plus SL, XE900 Plus SL, XE1000 Plus SLHC, tříkolka Runner 500.

Druhou možností jak jezdit zcela legálně je pořízení modelu s označením SPZ. Takový model je motocyklem - obdržíte k němu TP, platíte povinné ručení atd.