FAQ

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - ELEKTRICKÉ KOLOBĚŽKY

"Chci pořídit koloběžku synovi (38 kg) a pro sebe (106 kg). Nevím ovšem, jaký model je pro nás vhodný, aby to bylo pro syna bezpečné a mě to uvezlo i do kopců"

Pro Vás je nutné vybírat silnější modely, ideálně od 1900W výše. Například Cruiser 1900 Plus či Cruiser 2000 GOLD nebo pak terénní modely Monster. Při hmotnosti uživatelů nad přibližně 90 kg nedoporučujeme slabší modely (např. XE1000), pouze pokud byste jezdil "jen rovinky". Nebo pak pro Vás můžeme ještě doporučit Harley modely Classic. Záleží i na vkusu a na tom, zda chcete takový model, který se dá i lehce převážet a skladovat.

Pro Vašeho syna nedoporučujeme jakýkoliv silný model. Ideálně pak s výkonem do 1000W - například novinku X700 Pro nebo XE1000 Plus, kde lze případě aktivovat tzv. Super Eco režim, kdy koloběžka jede max. 25 km/h a výkon je cca. 600W.

"Chci na elektrické koloběžce jezdit do práce. Musím baterie po dojezdu do práce dát nabíjet?"

Pokud víte, že se odpoledne budete na koloběžce vracet domů a baterie by měly cestu zvládnout, pak není nutné je dobíjet v práci. Stačí večer doma. Nikdy ovšem nesmíte zapomenout baterie v daný den kdy se na koloběžce jezdilo dobít. Pokud se tak nestane a baterie bude vícerohodin / dní ve vybitém stavu pak dojde k významnéhu snížení kapacity a životnosti!

"Které baterie doporučujete, olověné nebo LiFePo4 příp. Li-Ion?"

Záleží co od koloběžky požadujete. Stačí-li dojezd přibližně 15-25 km, pak postačí olověné. Cílíte-li na delší dojezd a dlouhou životnost baterie, pak určitě zvolte baterie LiFePo4 či Li-Ion. Cena takové baterie je sice znatelně vyšší, ale na druhou stranu získáváte až 6 násobně delší životnost a ujedete skoro dvojnásobnou trasu. Zároveň váží lithiová baterie přibližně polovinu co olověná.

"Můžete mi napsat, jak jsou vaše koloběžky spolehlivé? Dočetl jsem se, že jsou vyráběné v Číně"

Ano, výroba Nitro scooters opravdu probíhá v Číně. Pro docílení maximální spolehlivosti jsou pro naše koloběžky stanovena přísná kriteria pro zvolené komponenty. Důsledně trváme na výstupní kontrole s asistencí vlastního manažera kvality. Výroba probíhá v moderní továrně s platnou licencí a automatizovanou (robotizovanou) výrobou.

"Mohu s koloběžkou na silnici?"

Záleží jak s kterou. Koloběžky s pomocným motorem jsou schválené MDČR pro provoz na veřejných komunikacích ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb, přílohy 12.

Tato vyhláška uvádí, že koloběžka s pomocným motorem nesmí mít vyšší výkon jak 1,0kW (1000W) a její max. rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h (s pomocí motoru). Taková koloběžka může do provozu za stejných podmínek jako když jezdíte na jízdním kole.

V nabídce najdete některé modely, které tuto podmínku splňují již z výroby (např.XE1000 Plus SLHC V2, X700 SL, Smart 1000 Plus SL, Classic 1000 Plus SL).

Další možností jak jezdit legálně je nechat si udělat přestavbu (tzv. úprava Street legal). Toto je možné provést u většiny modelů (např. XE1000 Plus, XE1200 Plus, Cruiser 1900 Plus, Cruiser 2000 Gold, Monster 2000/3500 Ultra, Rider 800 Pro, Classic 2500/3500).

Poslední možností je zakoupení koloběžky, která podléhá registraci vozidel jako motocykl (moped). V současné chvíli toto nabízíme u Harley modelů Classic.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - BENZÍNOVÉ KOLOBĚŽKY

"Nabízíte tuningové výfuky?"

Testovali jsme různé tuningové výfuky, které mají zvýšit výkon. Výkon se zvýšil o cca. 8 - 10%, ovšem hlučnost narostla na skoro dvojnásobek a tak jsme nabídku neoriginálních výfuků zrušili.

"Jak je to s odolností při jízdě v terénu?"

Je nutné si uvědomit, že motorové koloběžky jsou v podstatě takové zmenšené motorky. V praxi to znamená, že jsou i méně odolné při jízdě v terénu, při skákání či opravdu velkém vytížení. Původní záměr designérů byl přinést na trh výrobek pro tzv. hobby využití.... Hodláte-li používát koloběžku intenzivně (např.místo motorky či auta), je nutné dopředu počítat s investicemi do spotřebních dílů jako jsou brzdové destičky, spojky či řetězové sady.

"Jsou Nitro koloběžky homologovány pro provoz na silnicích?"

Koloběžky s pomocným motorem jsou schválené Min.Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb.

Tato vyhláška dovoluje používat koloběžku s pomocným motorem na komunikacích za stejných podmínek jako když pojedete na jízdním kole. Důležitý bodem je ovšem splnění kritérií vyhlášky - výkon motor max. 1,0kW a max.rychlost 25 km/h. Benzínové koloběžky jsou dodávány s plným výkonem přesahujícím limity vyhlášky.

Pokud máte zájem o legální motokoloběžku, lze jí u nás objednat (resp.úpravu výkonu a rychlosti). Tuto úpravu umíme nabídnout jen u motorů do 50 ccm. Motory s vyšším obsahem nesmí ani po úpravě na komunikace.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - ELEKTRICKÉ TŘÍKOLKY

"Jaký je dojezd elektrické tříkolky Runner 500 (800), vážím přibližně 80 kg?"

Pokud pojedete průměrnou rychlostí okolo 15-20 km/h (rovinatý terén) pak ujedete přes 20 km / 1 nabití (při kombinaci všech 3 režimů jízdy). Pokud byste zvolil dražší Lithiové baterie (48V 20Ah), pak bude dojezd skoro dvojnásobný. Dojezd ovlivňují vedle váhy uživatele a terénu i další faktory - správné nahuštění pneu a pochopitelně i stav (stáří a opotřebení) baterií. Baterie používáním postupně ztrácejí potřebnou kapacitu a dojezd se postupně zkracuje.

"Mohu s tříkolkou Runner 500 legálně do provozu?..."

Elektrické tříkolky (všeobecně) jsou schválené Ministerstvem Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb, Můžete tedy jezdit po všech komunikacích za stejných podmínek jako na jízdním kole.  K tříkolce od nás obdržíte Potvrzení, že tříkolka vyhovuje parametrům vyhlášky.