Vaše dotazy (FAQ)

Nejčastější dotazy na téma ELEKTRICKÉ KOLOBĚŽKY:

 

Váš dotaz: "Jaký je dojezd elektrické koloběžky na jedno nabití při váze okolo 80 kg?"

Pokud pojedete průměrnou rychlostí okolo 20 km/h a bude se jednat spíše o rovinatý terén, elektrická koloběžka s 1000W motorem (XE1000) ujede okolo 14-16 km na režim TURBO, na režim ECO pak přibližně 22 km. Nicméně při úsporné jízdě dokáží někteří zákazníci ujet i přes 25 km. 48V modely XE1200 mají dojezd o něco delší (asi o 1 - 2 km). Při použití kolobezky se 48V20Ah LiFePO4 baterií je dojezd znatelně vyšší - až dvojnásobný, jelikož mají tyto baterie vyšší kapacitu (20Ah) a poloviční váhu než-li klasické. Dojezd ovlivňují vedle váhy uživatele a terénu i další faktory - správné nahuštění pneu, správné napnutí řetězu a pochopitelně i stav (stáří a opotřebení) baterií. Baterie používáním postupně ztrácejí potřebnou kapacitu a dojezd se zkracuje. Nejdále dojedou modely mající bezkartáčový motor. Tedy modely s názvem CRUISER. Jen díky jinému motoru oproti řade XE dojede koloběžka o cca. 20% dále. Novinkou nabídky je přidání 60V modelu Cruiser 2000. Nespornou výhodou 60V modelu je malá spotřeba energie. Proto dojezd tohoto modelu dosahuje i 30 km/1 nabití při jízdě na ECO režim.

 

Váš dotaz: "Chci pořídit jednu koloběžku synovi a jednu pro sebe. Nevím ovšem, jaký výkon je pro nás správný, aby to bylo pro syna bezpečné a mě to uvezlo."

Pokusíme se v krátkosti shrnout základní fakta v kombinaci s možnostmi co lze na trhu koupit:

- koloběžky s 24V bateriemi a motorem do cca. 350W je konstruovány především pro děti o zamýšlené hmotnosti do cca. 50 kg. U nás modely  Scout MINI.

- koloběžky s 36V či 48V a motory od 1000W (Scout 1000 + XE1000/1200 + Cruiser 1900/2000/3000) uvezou s přehledem osoby i okolo 100 kg a motor má vysoký výkon! Kvůli vysokému výkonu vhodné pro uživatele od 15 let.

 

Váš dotaz: "Chci na elektrické koloběžce jezdit do práce. Musím baterie po dojezdu do práce dát nabíjet?"

Pokud víte, že se odpoledne budete na koloběžce vracet domů a baterie by měly cestu zvládnout, pak není nutné je dobíjet. Stačí pak večer doma. Nikdy ovšem nesmíte zapomenout baterie v daný den dobít. Pokud se tak nestane a baterie bude vícerohodin / dní ve vybitém stavu, dojde k významnéhu snížení kapacity!

 

Váš dotaz: "Které baterie doporučujete, klasické olověné nebo lithiové např. LiFePO4?"

Záleží co od koloběžky požadujete. Stačí-li dojezd na jedno dobití do cca.25 km, pak stačí klasické olověné. Cílíte-li na delší dojezd, či chcete koloběžku mít co nejlehčí pak určitě zvolte baterie LiFePO4. Cena baterie LiFePO4 je sice vyšší, ale na druhou stranu tyto baterie mají až 5 násobně delší životnost a ujedete na ně skoro dvojnásobek toho co na klasické články. Obecně je ale životnost baterií pevně spjata s péčí o ně. Při nesprávném zacházení můžete zkrátit životnost i na polovinu.

 

Váš dotaz: "Můžete mi napsat, jak jsou vaše motokoloběžky spolehlivé? Vím, že jsou vyrobeny v Číně"

Ano, výroba Nitro scooters opravdu probíhá v Číně. Pro docílení maximální možné spolehlivosti jsme pro naše koloběžky stanovili přísná kriteria pro zvolené materiály a komponenty.. Zároveň trváme na pečlivé výstupní kontrole výrobce s asistencí vlastního "quality managera", který žije v Číně. Finální předprodejní kontrolu provádí naši technici zde v Čechách. Po 13 letech zkušeností můžeme říci, že náš výrobek je opravdu to nejlepší na trhu.

 

Váš dotaz: "Mohu s koloběžkou do provozu?"

Motorové koloběžky (koloběžky s pomocným motorem) jsou schválené Ministerstvem Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb, Můžete tedy jezdit po všech komunikacích za stejných podmínek jako na jízdním kole. Nicméně vyhláška uvádí, že koloběžka nesmí mít vyšší výkon jak 1kW a její max.rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h. Většina elektrických koloběžek splňuje parametry max. výkonu (do 1 kW). Modely se silnými elektromotory jezdí o něco rychleji než je vyhláškou stanovená hodnota 25 km/h. Pokud by jste žádali koloběžku, která plně vyhovuje zmíněné vyhlášce, lze jí u nás objednat. Naše firma takovou koloběžku odborně upraví na vyhláškou stanovené hodnoty.

 

Váš dotaz: "Jaká je asi životnost elektrokoloběžky při občasném víkendovém využití?"

Zde, jako u většiny obdobných výrobků, záleží na péči a častosti použití. Máme zákazníky, kteří díky své péči o výrobek nemají žádné technické potíže, na druhé straně jsou ovšem případy, kdy nejsou dodrženy podmínky v Návodu k použití a zde se pak vyskytují lehčí závady. Životnost elektrické koloběžky můžeme odhadnout i na 5 - 10 let. Pochopitelně toto neplatí pro použité baterie, jejich životnost je přímo ovlivněna péčí o ně a počtem nabíjecích cyklů.

 

Nejčastější dotazy na téma BENZÍNOVÉ KOLOBĚŽKY:

 

Váš dotaz: "Vážím přibližně 85 kg a nevím jaký model si zvolit, aby mě uvezl i do kopce..."

Všechny naše modely jsou osazeny výkonnými motory o obsahu 49 ccm (XG09 - XG10) či 71,5 ccm (modely MAXI) a nově nabízíme i 4 taktní motory 49cc. Při Vaší váze můžete zvolit jakýkoliv zmíněný model. 1 rychlostní koloběžky jsou zpřevodovány tak, aby uživatele o váze do cca. 85 kg vyvezly i do kopců. Lze případně objednat menší přední rozetku (11 zubů) = více síly odspodu a tedy do kopců! Pokud jste fanoušek obdobných "hraček pro dospělé", možná Vás zaujme 2 rychlostní koloběžka s manuálním řazením. První rychlost slouží výhradně k rozjezdu, celý provoz pak zabezpečuje druhá rychlost. 1.rychlost je dosti silná, že vyveze i 110 kg uživatele v podstatě kdekoliv.

 

Váš dotaz: "Nabízíte i nějaké tuningové úpravy?"

Koloběžky jsou již z výroby osazeny výkonnými 2taktními motory se sportovními karburátory. Zvýšení výkonu tedy není nutné. Zároveň by zásahem do motoru a jeho součástí byla ohrožena záruka či životnost motoru. Testovali jsme tuningové výfuky, které mají zvýšit výkon. Výkon se zvýšil o cca. 8 - 10%, ovšem hlučnost narostla na skoro dvojnásobek a tak jsme nabídku jiných výfuků zrušili. Při výrobě koloběžek jsou použity námi navržené velikosti předních a zadních rozet a také řemenice uvnitř převodovky.  Správný poměr rozet a řemenic je zásadním vodítkem k dosažení maximálního výkonu koloběžek. Pokud i přesto tovární rozeta nevyhovuje, lze zakoupit jiný typ (nabízíme menší přední rozetky, které zvýšá tah odspodu).

 

Váš dotaz: "Četl jsem manuál na webu. Proč není koloběžka vhodná pro časté využití (píšete, že pouze pro hobby využití)?"

Je nutné si uvědomit, že koloběžky s motorem jsou v podstatě "zmenšené motorky". V praxi to znamená, že jsou pochopitelně méně odolné nežli motocykly či skútry. Používáte-li motokoloběžku často např.místo automobilu, celá konstrukce a její prvky jsou přetěžovány oproti původní myšlence  (využití pro zábavu...).

 

Váš dotaz: "Rozhoduji se mezi 10,5" pneu Kenda a modely s většími pneu (11,5" allroad či 10" racing). Co doporučujete?"

Modely ALLROAD a RACING obouvají nízkoprofilové značkové pneu CST (přední výrobce offroad pneumatik pro čtyřkolky...). Jsou líbivé, avšak stejně jako u automobilů jsou nízkoprofilové gumy citlivější na nerovnosti vozovky. Pneu RACING je k využití víceméně pouze na asfaltu, pneu ALLROAD je univerzál schopný jet i po trávě. 10,5" značkové pneu s duší Kenda (přední výrobce pneumatik pro horská kola) jsou svou konstrukcí univerzální. Zvládají jak mírný terén, tak i silniční využití.

 

Váš dotaz: "Jak je to se spolehlivostí?"...

I přes místo výroby (Čína) si dovolujeme tvrdit, že naš výrobky jsou velmi spolehlivé. Pro docílení maximální možné spolehlivosti jsme pro naše koloběžky vybrali kvalitní materiály, které jsou při výrobě Nitro scooters používány. Zároveň trváme na pečlivé výstupní kontrole výrobce. Finální předprodejní kontrolu provádí naši technici zde v Čechách, kteří každou koloběžku odborně seřídí a nastaví pro budoucí zákazníky. Samozřejmostí je pro nás i osobní kontrola fabriky v kombinaci s najatým kontrolorem kvality přímo v Číně. Závěrem si dovolujeme tvrdit, že naše koloběžky jsou spolehlivé.

 

Váš dotaz: "Jsou Vaše koloběžky homologovány pro provoz na silnicích?"

Motorové koloběžky (koloběžky s pomocným motorem) jsou schválené Ministerstvem Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb. Můžete tedy jezdit po všech komunikacích za stejných podmínek jako na jízdním kole. Nicméně vyhláška uvádí, že koloběžka nesmí mít vyšší výkon jak 1kW a její max.rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h. Pokud by jste žádali koloběžku, která plně vyhovuje zmíněné vyhlášce, lze jí u nás objednat. Naše firma takovou koloběžku odborně upraví na vyhláškou stanovené hodnoty. Tato případná úprava se týká pouze motorů se 49 ccm, motory s vyšším obsahem nesmí ani po úpravě na komunikace.

 

Váš dotaz: "Jaká je životnost benzínové koloběžky?"

Zde, jako u většiny obdobných výrobků, záleží na péči a častosti použití. Máme zákazníky, kteří najeli stovky kilometrů za sezonu a nemohou si koloběžku vynachválit (pochopitelně jsou zde nutné investice do spotřebních dílů jako jsou brzdové destičky, spojkové pakny, řetězy, rozety atp.). Na druhé straně máme i zákazníky, kteří jezdí často a nestarají se o koloběžku víceméně vůbec. Díky absenci správné péče je pak životnost koloběžky snížena.

 

 

Nejčastější dotazy na téma ELEKTRICKÉ TŘÍKOLKY:

 

Váš dotaz: "Jaký je dojezd elektrické tříkolky Runner 500 na 1 nabití, vážím přibližně 80 kg?..."
Pokud pojedete průměrnou rychlostí okolo 15-20 km/h a bude se jednat spíše o rovinatý terén, Runner 500 má vyzkoušený dojezd přes 20 km / 1 nabití (při kombinaci všech 3 režimů jízdy).  Pokud byste zvolil dražší Lithiové baterie 48V20Ah, pak bude dojezd až dvojnásobný. Dojezd ovlivňují vedle váhy uživatele a terénu i další faktory - správné nahuštění pneu a pochopitelně i stav (stáří a opotřebení) baterií. Baterie používáním postupně ztrácejí potřebnou kapacitu a dojezd se postupně zkracuje.

 

Váš dotaz: "Jaká je spolehlivost vašich tříkolek?..."
Model Runner 500 (a 800) je tím nejlepším typem tříkolky, který jsme kdy nabízeli. Díky naší vlastní kontrole kvality výroby se naše tříkolky řadí mezi nejspolehlivější na evropském trhu. Finální předprodejní kontrolu provádí naši technici zde v Čechách, kteří každou tříkolku odborně seřídí a nastaví pro budoucí zákazníky.

 

Váš dotaz: "Mohu s tříkolkou Runner 500 legálně do provozu?..."
Elektrické tříkolky jsou schválené Ministerstvem Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb, Můžete tedy jezdit po všech komunikacích za stejných podmínek jako na jízdním kole. 

FaLang translation system by Faboba